21.7 C
Zrenjanin
Thursday, September 12, 2024
Naslovna Sport TENISKI LAKAT – POVREDA KOJA VAS MOŽE KOŠTATI SPORTSKE KARIJERE - VRATASPORTA.RS

TENISKI LAKAT – POVREDA KOJA VAS MOŽE KOŠTATI SPORTSKE KARIJERE – VRATASPORTA.RS

Moje iskustvo u borbi protiv teniskog lakta

teniski lakat

Kao fiziotereapeut nikada do sada nisam naplaćivao pregled, a nisam ni kvalifikovan za doktorske preglede, ali i terapeuti imaju svoju dijagnostiku. Zovem to besplatnom konsultacijom, tako da ako ste u nedoumici u vezi vašeg teniskog lakta uvek me možete naći u Physio Spa u hotelu Vojvodina u Zrenjaninu i zakazati BESPLATNU KONSULTACIJU!

Nemojte misliti da je naslov bombastičan samo da bi vas privukao da kliknete na link i pročitate tekst. Teniski lakat je povreda, ili stanje koje vas definitvno može koštati karijere profesionalnog sportiste, naročito ako sport kojim se bavite podrazumeva naprezanje dela spoljneg lakta, pogledajte Đokovića. U najboljem slučaju teniski lakat će vas unazaditi nekoliko meseci po pitanju treninga dok se ne oporavite u potpunosti. Nisam novinar, niti sam obučavan da pišem blog, ali dozvolite da vam prenesem svoje iskustvo u borbi protiv teniskog lakta.

Šta je teniski lakat i koji su simptomi?

Akutni teniski lakat podrazumeva povredu mišića koji rade pokret ekstenzije šake i prstiju (ispružaju prste i podižu šaku na gore). Lokalizacija je na lateralnom epikondilu nadlakatne kosti (sa spoljne strane lakta, na koštanoj kvrzi gde se mišići ekstenzorne grupe pripajaju), otuda stručni naziv Epicondilitis lateralis.

Simptomi su bol koja se javlja kada se izvodi pokret stiskanja pesnice (zbog toga što su mišići ekstenzorne grupe ručja fikstori u ovom pokretu), ili bol na pokret ekstenzije šake i prstiju sa otporom. Nekada se bol javlja i prilikom istezanja ovih mišićnih grupa. Takođe, prisutna je osetljivost regije spoljašnjeg lakta na pritisak, na mestu mišićnih pripoja. Retko je praćeno ukočenošću i bolom vrata, i znacima iritacije nerava. Većina pokreta lakta se obično izvodi bez bola, iako je to regija gde se bol oseća.

Ukoliko bol koji se javlja traje duže od 6 nedelja smatra se da je teniski lakat prešao u subakutni stadijum, a bol koja traje duže od 3 meseca ukazuje da je u hroničnoj fazi.

Šta uzrokuje akutni teniski lakat?

Akutni teniski lakat je uzrokovan oštećenjem mišićnih vlakana na mestu pripoja za kost. Javlja se kada je opterećenje koje mišić trpi veće od onog koje može da podnese.

Najčešći razlozi su:

  • preveliko opterećenje na mišiću koji nije navikao na toliko opterećenje (kucanje, farbanje, prekomerno korišćenje čekića…)
  • Preterano jako stiskanje predmeta, ili jako i dugo zavrtanje
  • Slabost mišića podlakta, ili prevelika tenzija u mišićima
  • Loša tehnika izvođenja pokreta (otuda naziv teniski lakat zato što se često javljao kod tenisera sa lošem tehnikom hvata reketa)

Teniski lakat je praćen zapaljenskim procesom, tj. otokom u regiji povrede sa posledičnim bolom koji ako traje duže izaziva slabiju ishranu tkiva i može lako preći u hronični stadijum.

Hronični teniski lakat je povezan sa degenerativnim promenama u mišićnim vlaknima, iako je dugo vremena preovlađivalo mišljenje da je upalni proces od prekomerne upotrebe ekstenzorne grupe mišića podlakta. Sada je definitvno dokazano da hronični teniski lakat nije izazvan upalnim procesom!

Kako se dijagnostifikuje teniski lakat?

Naravno, za definitivnu dijagnozu je potrebno da odete doktoru, mada često i fizioterapeut može identifikovati i uspešno tretirati teniski lakat, ali i sami možete prepoznati simptome. Doktor, ili fizioterapeut, će vam nakon što sasluša kakve simptome imate, uputiti nekoliko pitanja koja će pomoći u dijagnostici, zatim uraditi nekoliko testova kako bi objektivizovao svoje zaključke u mogućim uzrocima bola.

Nekada se koristi ultrazvuk mekog tkiva, pa čak i magnetna rezonanca da bi se potvrdile sumnje da se radi o teniskom laktu (epicondilitis lateralis)

Dešava se da referisani bol iz vrata imitira bolove koji se osećaju pri teniskom laktu. Najčešća lokalizacija problema ukoliko se radi o referisanom bolu je C5 nivo vratne kičme, koji transmituje bolne signale preko radijalnog nerva. Zato je potrebno uraditi dodatne neurodinamske testove, ali takođe ispitati vratnu kičmu da bi se isključila ta mogućnost.

Od teniskog lakta boluju podjednako žene i muškarci, najčešće se javlja na dominantnoj ruci, ali se dešava da je lociran na nedominantnoj ruci.

Teniski lakat – tretman

Fizikalna terapija se pokazala kao najbolje sredstvo za rešavanje akutnog i hroničnog teniskog lakta.

Cilj fizikalne terapije je da:

  • smanji bol u laktu
  • facilitira (ubrza) oporavak tkiva
  • vrati normalnu pokretljivost u svim zglobovima i normalnu funkcionalnost
  • povrati mišićnu dužinu, snagu i normalne obrasce pokreta
  • normalizuje funkciju vratne kičme i neurodinamiku

Postoje razni načini da se gore navedeni ciljevi postignu, ali sve započinje sveobuhvatnom procenom lakta, šake, cele ruke i vratne kičme posle koje se pristupa izradi strategije koja će dati najbolji rezultat. Posle svakog tretmana se radi reevaluacija gde se meri postignuto tretmanom, najčešće kroz snagu hvata koji se može postići bez da izazove bol.

Tretman fizikalnom terapijom može sadržati tehnike mobilizacije mekog tkiva i zglobova, elektroterapiju, ultrazvuk, radiofrekvencu, shock wave, laser, magnet, toplo/hladna pakovanja, mobilizaciju nerava, masažu i vežbe za jačanje mišića. Nekada se koristi i steznik za teniski lakat koji vrlo često efikasno smanjuje bol i popravlja funkciju, ali ne pomaže u svim slučajevima. Efikasanost steznika ćete proceniti i sami pri prvom postavljanju pošto mu je funkcija da smanji opterećenje na oštećeno tkivo tako što će rasporediti silu na lateralnom epikondilu nadlakta na širu površinu.

teniski lakat

Šta možete sami uraditi da bi smanjili bol?

Svakako odmor od aktivnosti koja rezultuje pojavom bola. Kao što sam već naveo da je većina problema koji se vode kao teniski lakat u preteranoj upotrebi ruke u aktivnostima gde su potrebni čvrst hvat, ili zavrtanje, pogotovo ako se puno puta ponavljaju, tako da je najlogičnije da kratak period pauzirate od aktivnosti i vidite da li će se stanje popraviti. U tom vremenu možete tretirati ledom regiju spoljašnjeg lakta. Za to postoji nekoliko načina, po meni je najefikasnija masaža ledom. Procedura je prosta:

  • uzmite plastičnu čašu u koju ćete ubaciti drvenu špatulu (ili drveni štapić od sladoleda)
  • napunite čašu vodom do pola i stavite u zamrzivač
  • kada se stvori led, posle nekih 2 sata, izvadite iz zamrzivača i stavite kratko pod mlaz vode
  • uhvatite za štapić, izvucite ga iz čaše i masirajte zahvaćenu regiju 4-5 minuta
  • nakon toga umotajte tretiranu regiju u peškir 10 minuta
  • ponovite svakih 4-6 sati, 4-6 puta dnevno, 3 dana za redom
  • ukoliko se bol ne smanji, ili ne počne smanjivati, posle 3 dana mirovanja i terapije ledom, uz nošenje steznika za teniski lakat i odmaranja od aktivnosti koje izazivaju bol, potražite stručnu pomoć pošto teniski lakat brzo progredira ka gorem, ako se ne krene sa tretmanom!

Teniski lakat – poseta doktoru

Doktor će vam prepisati lekove iz grupe antiinflamatornih nesteroidnih lekova (brufen, diklofenak, ibuprofen, movalis…), mada ja nisam doktor tako da vam to neću preporučivati. Većina ovih lekova postoji u formi gela, ili krema, što je po meni mnogo bolja opcija jer imaju lokalnu primenu. Takođe, jedan od izbora tretmana lekara je lokalna infiltracija kortikosteroida (popularno znano kao blokada), ali su najnovije studije pokazale da je fizikalna terapija mnogo efikasniji izbor tretmana na duži rok zato što ima mnogo manju tendenciju ponovljanja bola!

Pošto ne živimo u idealnom svetu, medicina se često kreće u smeru najjeftinijeg, a ne najefikasnijeg tretmana, tako da me često posećuju ljudi koji su već primili nekoliko blokada i nagutali se lekova pre nego što su potražili rešenje u fizikalnoj terapiji.

Nemojte me pogrešno shvatiti, blokade često imaju vrlo dobar inicijalan rezultat sa redukcijom simptoma oko 80% posle 3-6 nedjelja, ALI (jedno VELIKO ALI) bol se često vraća posle 6 nedelja često i jači nego što je inicijalno bio. Zato se blokade ne proporučuju kao jedini izbor tretmana, već u kombinaciji sa fizikalnim tretmanom. Ovo je svakako nešto o čemu treba prodiskutovati sa svojim doktorom, ili fizioterapeutom.

[td_block_social_counter custom_title=”PRATITE NAS” facebook=”zrenjaninskevesti” twitter=”z1infovesti” instagram=”z1info” manual_count_youtube=”#” style=”style5 td-social-boxed” open_in_new_window=”y”]
Zrenjanin
clear sky
21.7 ° C
24.5 °
21.7 °
41 %
2.4kmh
0 %
Thu
35 °
Fri
33 °
Sat
33 °
Sun
33 °
Mon
25 °

Popularne vesti

Gradonačelnik posetio Orlovat u akciji ”Da nam sela budu bliža”

Gradonačelnik Simo Salapura sa svojim saradnicima posetio jeOrlovat, u sklopu akcije “Da nam sela budu bliža” koju Grad Zrenjanin sprovodi već treću godinu. Na sastanku...

Građanski preokret: Grad Zrenjanin ignoriše pokrajinsku odluku i prikriva krivično delo

Gradska uprava grada Zrenjanina izdala je građevinsku dozvolu kompaniji Linglong za izgradnju skladišta neopasnog otpada uprkos tome što joj je Pokrajinski sekretarijat za urbanizam...

RAMPA ZA LINGLONG: Pokrajinski sekretarijat poništio odluku Grada Zrenjanina

Poništena odluka Grada Zrenjanina o Linglongu. Pokrajinski sekretarijat za urbanizam i zaštitu životne sredine poništio je rešenje Gradske uprave Grada Zrenjanina kojim je data saglasnost...