dnoj biblioteci „Žarko Zrenjanin“, u petak 23. februara 2018. godine u 19 časova. O knjizi će govoriti Bora Babić, u ime izdavačke kuće Akademska knjiga, Ivan Ivanji, književnik, i autor dela Tibor Varadi.
O knjizi:
Iz recenzije Miljenka Jergovića
„Premda bi to bilo očekivano, ali Put u juče nije nastavak prethodne knjige Tibora Varadija, druga je knjiga u svakom pogledu raskošna nadogradnja, tematski, ali i žanrovski neusporedivo bogatija. Dok je ranije samo davao naznake autobiografije, pišući o sebi samo onoliko koliko se mora, Put u juče biva knjiga od barem dva, a onda i tri, četiri, pet tokova, koji se izmjenjuju i prepliću. Pišući o davnim sudskim i izvansudskim slučajevima, jurističkim, ali pomalo i para-jurističkim, Varadi ispisuje svoj životopis, a onda, na vrlo iznenađujući način, i svojevrsnu autobiografiju, u kojoj pokazuje čitatelju, ali što je važnije – i sebi, zašto je bio ono što je u životu bio. Postoje i neke druge, možda i važnije, razlike između dviju knjiga. Dok je u prvoj Varadi prilično ozbiljan, premda pripovjedački silno šarmantan u toj ozbiljnosti, Put u juče neočekivano je duhovita knjiga. Put u juče žanrovski vrluda između prvorazredne historiografske „male povijesti” i dokumentarne proze. U osnovi, knjiga je i jedno i drugo. Možete je čitati kao pouzdano svjedočanstvo o vremenu, ali i kao ponudu,šokantno velikodušnu, niza romanesknih zametaka, izvanrednih proznih skica…“
TIBOR VARADI
Tibor Varadi ponajviše je poznat kao pravnik. Studije prava završio je u Beogradu, a potom je na Harvardu stekao zvanje doktora pravnih nauka. Nakon diplomiranja radio je kraće vreme kao advokatski pripravnik u porodičnoj advokatskoj kancelariji u Bečkereku, čija je arhiva temelj ove prozne knjige. Bio je potom docent, vanredni i redovni profesor na Pravnom fakultetu Univerziteta u Novom Sadu. Od 1993. godine bio je profesor na budimpeštanskom Srednjoevropskom univerzitetu, a predavao je na pravnim fakultetima Emori, Kornel, Berkli u SAD, te na pariskoj Sorboni. Objavio je veći broj naučnih radova, prvenstveno iz oblasti međunarodnog privatnog prava, međunarodne trgovinske arbitraže i manjinskih prava. Redovni je član SANU. Zastupao je Srbiju (ranije SRJ i SCG) pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu.
Prve radove iz oblasti lepe književnosti objavio je u novosadskom časopisu Új Symposion. Objavio je dosad devet knjiga. Piše na mađarskom, srpskom, nemačkom jeziku. Preveo je na engleski jedan od svojih romana.
IVAN IVANJI
Ivan Ivanji je rođen 1929. godine u Zrenjaninu. Književnik je i prevodilac. Roditelji, oboje lekari, Jevreji, ubijeni su 1941.godine, a on se spasao bekstvom kod rođaka u Novi Sad. Tu je uhapšen 1944, posle čega je bio zatočen u koncentracionim Logorima Aušvic i Buhenvald do 1945.
Završio je srednju tehničku školu u Novom Sadu, posle toga studirao arhitekturu, a zatim i germanistiku u Beogradu. Preko 20 godina bio je prevodilac za nemački jezik Josipu Brozu Titu kao i drugim državnim i partijskim funkcionerima. Paralelno s karijerom pedagoga, novinara, dramaturga i brojnim funkcijama koje je obavljao u kulturnom životu Beograda i diplomatiji, Ivanji se bavio i književnošću, i od rane mladosti objavljivao. Njegova dela prevođena su na više jezika.
AKADEMSKA KNJIGA
Akademska knjiga osnovana je 2006. godine sa ciljem da objavljuje kapitalna naučna dela domaćih i stranih autora iz oblasti društvenih i humanističkih nauka i beletristike. Objavljuju knjige trajnih vrednosti, kojima će svoje znanje proširivati savremeni čitaoci ali koje će sa istim interesovanjem čitati i generacije koje dolaze. Na 62. Međunarodnom beogradskom sajmu knjiga Akademska knjiga je dobila Nagradu za izdavača godine i Povelju za najboljeg izdavača koju dodeljuju novinari..