Misiri čaršija, poznatija kao Egipatska pijaca. Nalazi se neposredno pored železničke stanice Sirkedži i centar je trgovine egzotičnim začinima iz raznih krajeva sveta. Većinu njih ćete verovatno prvi put videti, a poseban miris unutar velike čaršije pratiće vas kroz ceo njen obilazak.
Pored začina, obilata je ponuda i turskih đakonija, sušenog voća, kafe i svih vrsta čajeva. Ovo je mesto i za one sa najprobirljivijim ukusom, a igra boja vućiće pogled sa tezge na tezgu. Kao i u Kapali čaršiji i ovde je cenkanje obavezno, pogotovo kada ste turista.
Na jednom od izlaza Misiri čaršije tezge nastavljaju da se nižu kroz dugačku pijacu de ćete naći sve što tražite. Pored slične ponude kao na Kapali čaršiji ovde možete pronaći i svadbene ukrase, escajge od metala ili drveta, dekorativne predmete za uređenje enterijera u svim stilovima od šebi šik-a preko orjenta do antikvarnih primeraka. Domaće baklave sa pistaćima, orasima, medom, mlekom…pravile su velike gužve i otežavale kretanje kroz uske staze među tezgama. Nemojte propustiti prikilu da okusite najpoznatiju tursku poslasticu, a ovde imate priliku, da za razliku od brojnih poslastičarnica, probate ukusnu baklavu po povoljnijoj ceni.
Ponuda robe je skoro ista kao na Kapali čaršiji ali uz znatno niže cene. Tako je na ovoj pijaci uz cenkanje potrebno izdvojiti skoro duplo manje novca za traženu robu u odnosu na poznatu čaršiju.
Moglo bi se reći da je stara izreka „puši kao turčin“ nastala na uglovima ove pijace gde se nargile mogu naći u svim veličinama, delovima, bojama i oblicima. Sladunjav miris aromatizovanog duvana širio se niz ulice privlačeći turiste da, ako ne žele da kupe nargilu, bar iskoriste priliku i probaju ovaj užitak.
Cene nargila kreću se od 5e za one najmanje koje služe više kao ukras do 50 eura za one veće u zavisnosti od opreme koju uz nju kupujete. Tađe, ona je sastavni deo svih turskih kafića i možete je iznajmiti uz kafu ili piće po ceni od oko 8 eura.
Da ste u Turskoj podsetiće vas i zvuk koji dopire sa visokih minareta džamija koje možete videti na svakom koraku. O Aja sofiji, nekadašnjoj pravoslavnoj crkvi, i Sultanahmet dzamiji poznatijoj pod imenom Plava dzamija možete pročitati u sledećem tekstu…