Ko je Novebra meseca imao sredstava da kupi ili je pak odgajao tokom godine domaće životinje kako bi prezimio zimu sa svežim mesom i sušenim proizvodima, već ovih dana lepog januara će imati priliku da ”ukrasi” terasu ili prostoriju namenjenu za zrenje. Nakon sušenja sledi korak ”kačenja” kobasice, šunke ili pak suvog vrata – pečenice kako bi ih vetar ”produvao” i mraz promrzao.
Salamurenje ili pac korak do domaćeg suvog mesa traje nekoliko nedelja. U zavisnosti od toga šta želimo da usolimo. Šunka se sve ređe soli ”ucelo”, lakše je otvoriti je i tada usoliti jer so lakše prodire u sve delove iste. Najkraći rok za soljenje (pac,salamura) zahteva vrat, pečenica i tanji komadi mesa a to je 2-3 nedelje. Neko pored soli, stavlja i biber, tucanu papriku ili beli luk u granulama. Nakon toga pristupa se sušenju. Kobasice mogu odmah da idu u sušenje.
Sušenje i dimljenje mesa i prerađevina je delovanje dima, pare i vazdušnog strujanja na meso i mesne prerađevine, kako bi im se povećala trajnost i dobio karakterističan miris i okus. Najpogodnije vrste drvata za sušenje su, hrast, bukva, jasen itd. Dimljenjem se meso suši i menja izgled, miris i ukus.
Nakon završenog dimljenja, meso i mesne prerađevine stavljaju se na sušenje i zrenje. Mnogo toga kod zrenja zavisi od klimatskih uslova. Nekoliko nedelja će biti dovoljno za probanje i uživanje u ukusima i plodovima rada. Početak januara je vreme velik broj ljudi uzima svoje meso nazad iz sušara kako bi dovršili ovaj proces. Zato kada se pojavi prvi paradjz kreće da se seku i prvi već dobro zreli komadi mesa i mesnih prerađevina.
Sve veći broj naših sugrađana se više okreće proizvodnji domaćih proizvoda za svoje potrebe, jer i pored uzgajanja ili kupovine domaćih životnja za porodične potrebe, proteklih godina izrazito je popularna i ponuda delova svežeg mesa po marketima za sušenje, jer očigledno da velike trgovačke kuće beleže rast potražnje i pozitivno raspoloženje kupaca za ovakav vid konzumiranja domaćih proizvoda.
Da li i Vi sušite meso?
V.R