Više od pola ljudi iz unutrašnjosti starosti do 50 godina razmišlja da emigrira u inostranstvo…
Istraživanje koje je obuhvatilo više od 3.000 ispitanika u Leskovcu, Užicu, Zrenjaninu i Zaječaru, uradio je Geografski fakultet na zahtev ministarske bez portfelja zadužene za demografiji i populacionu politikuSlavice Đukić Dejanović.
Iz Zrenjanina je u istraživanju učestvovalo 880 lica.
Egzodus stanovništca koji već postoji i ima trend da se i dalje nastavi, ako se merama države ne utiče na njegovo smanjenje, zaključak je ovog istraživanja.
Kod mladog stanovništva veoma je visok udeo onih koji razmišljaju o preseljavanju u inostranstvo i to: 57,1% u starosti 20-24 godine i 63,8% u starosti 25-29 godina. U inostranstvo žele da se isele lica koja nisu u bračnoj zajednici, koji žive sa roditeljima (55,6%) ili su podstanari (61,6%), u partnerskoj zajednici i koja rade u privatnom sektoru (svako drugo lice) ili su izdržavana lica (62,6%). Kako se navodi, čak i kod lica koja imaju posao u državnom sektoru, veoma je visok udeo onih koji bi se iselili u inostranstvo, što znači da sadašnji nivo materijalnih prihoda i stalan posao nije garant ostanka u državi, navodi se u istraživanju, a prenosi list Nova ekonomija.
Razlozi za selidbu iz svog mesta najčešće su loša ekonomksa situacija, bolje plaćen posao i nemogućnosti pronalaženja posla. Odmah nakon ovih faktora, na odluku o preseljavanju utiču i problemi u funkcionisanju državnog aparata: korupcija i nedostatak pravne države.
POGLEDAJTE CELOKUPNE REZULTATE ISTRAŽIVANJA OVDE: Geografski-fakultet-ISTRAZIVANJE-MIGRACIJA-2019