Postoje razne tajne i trikovi kada je u pitanju pravljenje dobrog roštilj. Pošto važi za jedno od najčešćih jela koja se pripremaju u toku prvomajskih praznika važno je da roštilj bude ukusan.
Na roštilju se može peći raznovrsno meso od svinjskog vrata, melevenog mesa, ražnjića, kobasica, do pilećeg mesa. Meso koje se peče u komadu treba okrenuti kada na gornjoj strani počnu probijati sokovi iz unutrašnjosti. Koliko se puta meso treba okrenuti zavisi od jačine žara. Da li je meso dovoljno pečeno možemo znati tako što ćemo ga proveriti viljuškom – ukoliko ona lagano prođe kroz meso znači da je spremno.
Da bi roštilj od mlevenog mesa bio dobar pre svega je važno da ono bude dobro začinjeno. Možete kupiti i već začinjeno meso spremno da se samo “baci na vatru” , a ukoliko to radite sami osnovni sastojak je vegeta koju dodajete po ukusu. U meso možete “umesiti” sitno seckan crni luk, a za ljubitelje ljuće verzije možete dodati i tucane paprika.
Ako vatra bukne prilikom pečenja ne treba je gasiti vodom, već najpre treba dodati par komada vlažnog uglja.
Dok se meso peče na roštilju možete ga “zaliti” pivom što mesu da posebnu aromu, ukus i mekoću. Naravno, neizostavni deo je činija sa lukom u koju čete ređati gotovo meso. Bilo bi poželjno da činija ima poklopac kako bi se očuvala toplina i kako bi se usled isparavanja ukusi bolje sjedinili.
M.M.