LETNJE RADNO VREME NARODNOG MUZEJA 2018. GODINE
Važi od 2.7.2018. do 31.8.2018. godine
Kao i prethodnih, i ove godine tokom letnjih meseci Narodni muzej Zrenjanin prilagodiće svoje radno vreme publici i predstojećim visokim temperaturama.
U periodu od 2. jula do 31. avgusta 2018. godine izložbeni saloni radnim danima biće otvoreni od 9 do 13 sati i od 17 do 21 sat, dok će subotom raditi od 9 do 13 časova.
Radno vreme stalne postavke ostaje nepromenjeno, radnim danima od 8:30 do 19 časova, a subotom od 8:30 do 12:30 časova.
IZLOŽBENI SALONI
RADNIM DANOM – 9–13, 17–21
SUBOTOM – 9–13
STALNA POSTAVKA
RADNIM DANOM – 8:30 – 19:00
SUBOTOM – 8:30 – 12:30
Aktuelne postavke:
Aleksandar Đonović iz kolekcije Kerčov
U Salonu Narodnog muzeja Zrenjanin do sredine jula biće otvorena izložba radova slikara Aleksandra Đonovića iz kolekcije Kerčov. Izložba obuhvata 50 radova, a autor izložbe i priređivač teksta kataloga je Biljana Dimkić Krčmar, kustos – istoričar umetnosti zrenjaninskog Muzeja.
Svoju kolekciju Miroslav Kerčov formira delima umetnika iz Vojvodine, a vremenom je proširuje značajnim imenima srpskog slikarstva. Prvi put otvorio je vrata svoje kolekcije za širu javnost 2017. godine izložbom radova Radiše Lucića u Mesnoj zajednici „Veljko Vlahović“ u Zrenjaninu, a potom je uz njegovu finansijsku podršku Savremena galerija Zrenjanin iste godine upriličila izložbu grafika Ljubomira Kokotovića.
Aleksandar Đonović rođen je 3. aprila 1931. godine u Velesu. Akademiju likovnih umetnosti u Beogradu u klasi profesora Marka Čelebonovića završava kao jedan od najvrednijih studenata. Vraća se u Aranđelovac gde jedno vreme radi kao profesor likovnog u gimnaziji, pa kao direktor Zavičajnog muzeja. Od osnivanja smotre jugoslovenske umetnosti „Mermer i zvuci“, bio je direktor ove manifestacije, sve do smrti. Umro je 6. septembra 1991. godine u Aranđelovcu.
Slikarstvo Aleksandra Đonovića može se posmatrati na nekoliko načina, njegova umetnost oličava vreme u kome je stvarao, ali i neka buduća vremena. Pripadao je generaciji slikara koja je našem slikarstvu pokušala da otvori put ka savremenosti, a on sam je uspeo da prevaziđe sva ona neminovna estetička i istorijska ograničenja koja su pred tu generaciju postavljana.
„Zagor iz našeg sokaka“
U Malom salonu Narodnog muzeja Zrenjanin do 20. jula traje izložba crteža grupe od preko osamdeset strip autora iz svih republika i pokrajina bivše Jugoslavije. Neki od njih su Bane Kerac, Sibin Slavković, Pavel Koza, Leonid Pilipović, Istok Sitar, Sabahudin Muranović, Igor Jovčevski i drugi, a takođe su obuhvaćeni i zrenjaninski strip autori Stevan Subić, Vladan Nikolić i Branko Đukić. Zbirka crteža nastala je zahvaljujući ideji Miodraga Ivanovića Mikice i dobroj volji strip crtača sa ovih prostora u poslednje 4 godine. Originalne italijanske table i ostali kolekcionarski eksponati deo su kolekcije Andjelt, Andjel Svetozara iz Zrenjanina.
Izložbu posebno zanimljivom i vrednom viđenja čine originalne strip table četrnaest italijanskih autora kao što su Galieno Feri, Franko Donateli, Frančesko Gamba, Marko Toričeli… takođe su izložene i različite retke „relikvije“ iz sveta strip kolekcionarstva. Kustos izložbe je Dušan Marinković.
Stalna postavka:
Podsećamo i na našu stalnu postavku. Na prvom spratu Muzeja predstavljene su Zbirka likovne umetnosti, koja je jedna od najvrednijih zbirki u Vojvodini sa delima od XVIII do sredine XX veka, kao i postavka primenjene umetnosti, koja donosi presek građanskog enterijera u vremenskom rasponu od XVIII do kraja XIX veka. Na drugom spratu publika može da pogleda postavke Prirodnjačkog, Arheološkog, Istorijskog i Etnološkog odeljenje. Postavka Prirodnjačkog odeljenja se sastoji od dioramskog prikaza živog sveta Banata i trodimenzionalne postavke fosilnih ostataka. Arheološko odeljenje hronološki predstavlja period od 6.400 godine pre naše ere do srednjeg veka. Istorijsko odeljenje čine zbirke starije i novije istorije, kao i Soba istorije sporta (na prvom spratu). Etnološko odeljenje prezentuje, između ostalog, enterijere i nošnje naroda i narodnosti Srednjeg Banata. Stalna postavka Muzeja ima površinu od 1200 m2.