Krpelji su sitni paučnjaci veličine od 3 do 5 milimetara koji žive po livadama, žbunju i na drveću. Ne kreću se puno, prehodaju svega nekoliko metara tokom života, a najaktivniji su kada su temperature iznad 15 stepeni, od leta do jeseni.
Krpelj kod ljudi se može pronaći na područjima gde je koža vlažnija i mekana (koža stomaka, prepona, pazuha i iza uha.)
Siguran način da se rešite krpelja ukoliko ste ga našli na vašem telu jested a ga prstima ili pincetom izvadite. Najpre uhvatite krpelja što bliže koži i okrećite ga u pravcu suprotno od skazaljke na satu, dakle na levu stranu. Ne treba praviti nagle pokrete kako se telo ne bi odvojilo od glave koja će ostati u koži. Kada se krpelj “otkačio” mesto treba namazati jodom, alkoholom ili u krajnjem slučaju rakijom. Ako nemate ništa od navedenog mesto možete i samo isprati vodom. Krpelja ne treba ničim mazati jer tada krpelj “pljuje” supstance iz svog tela koje mogu biti vrlo štetne po vas
Na mestu gde je bio krpelj može se javiti crvenilo i blagi otok koji bi trebalo ubrzo da prođe. Ukoliko primetite da se crvenilo i otok širi morate odmah otići kod lekara jer neki krpelji mogu biti prenosioci Lajmske bolesti. Ukoliko se zarazite Lajmskom bolešću mogu se pojaviti neurološki, srčani ili zglobni poremećaji kao i niz drugih neprijatnih simptoma.
Kako biste smanjili šanse da vaše telo bude domaćin ovom nepoželjnom gostu potrudite se da izbegavate žbunje i grmlje kao i kontakt kože ili odeće sa biljkama. Ako nije previše toplo bilo bi dobro da nosite odeću dugih rukava i nogavica. Možete se naprskati ili namazati kremama protiv insekata, a nakon odlaska iz prirode dobro se prekontrolišite.
M.M.