Gradonačelnik Zrenjanina Čedomir Janjić izjavio na godišnjoj konferenciji za novinare na kojoj je sumirao rad lokalne uprave u prethodnoj, 2019. god, da nakon obilaska postrojenja za prešiščavanje vode za piće, da će postrojenje ponovo početi sa radom i da će do kraja iduće nedelje u potpunosti preuzeti vodosnabdevanje u tom gradu, nakon što je krajem decembra ono prestalo sa radom jer kvalitet vode ne zadovoljava sve potrebne standarde kvaliteta.
Na konferenciji za novinare je prikazan film o rezultatima u 2019
Vest sa gradskog sajta
koji traje nešto više od 19 minuta, u njemu o najvećem problemu koji se tiče pijaće vode u Zrenjaninu nije bilo ni reči. U nekoliko sekundi može se videti poseta premijerke Ane Brnabić tokom posete fabrici vode, što u filmu nije ni naznačeno. Poseta Ambasadora Ruske Federacije Čapurina, aeromiring za predstavnike kompanije ”Linglong” ili poseta Predsednika A. Vučića i miting u Zrenjaninu pojedinačno imaju višetruko više ”sekundi” u filmu o rezultatima u 2019. godini, od najvećeg problema koji muči sugrađane-pijeće vode.
Gradonačelnik je znatiželjnim novinarima odgovorio da fabrike vode u filmu skoro i da nema, zato što je želeo da razgovara sa predstavnicima medija više o tom problemu, te da je (u filmu) to malo nespretno uradjeno.
Iako je tokom 2019. godine, Gradonačelnik Janjić više od deset puta u 2019. godini nastupao u javnosti govorio o ovom problemu, obećavajući skoro rešenje, i ovaj put predstavnicima medija i javnosti je saopštio ”da će, bez obzira na brojne probleme, višedecenijski problem u gradu konačno biti rešen, a da će Zrenjaninci imati zdravu pijaću vodu iz gradskog vodovoda”.
Podsetimo, još početkom 2014. godine grad je raskinuo ugovor potpisan sa kompanijom ”Vasertehnik”, a ugovor sa kompanijom ”Grupo Zillio” je potpisan 12. februara 2015. godine, kad je uz gradske vlasti saopšteno javnosti da će ispravna pijaća voda za osam meseci, što su preneli svi lokalni i nacionalni mediji.
U saradnji sa Zavodom za javno zdravlje svakodnevno smo radili šest merenja i došli smo do kvaliteta vode bez arsena, natrijuma, bora, i mnogo bolje vode nego u većim gradovima u Srbiji, jedino je indeks obojenosti bio spušten sa 60 na 12 jedinica, a dozvoljeno je 5, i to je bio problem zbog kog nije mogla biti skinuta zabrana. Znamo šta treba još da se uradi, mora da se zameni jonoizmenjivačka smola u predtretmanu, i to se sada rešava – objasnio je gradonačelnik Janjić, saopšteno je na zvaničnom sajtu Grada Zrenjanina.
Vest da je investitor ispuštao tokom probnog rada sav otpad u gradsku kanalizaciju, koja završava u reci, saoštilo je udruženje ”Građanski preokret”, a na konferenciji na štampu na pitanje novinara tu informaciju potvrdio je i Janjić.
Građanski preokret je saopštio i da investitor nije plaćao nikakvu naknadu za odvođenje otpada, što je obaveza svih stanovnika grada i privrednih subjekata, te da će i zbog toga biti proširena krivična prijava.
Pogledajte u posebnoj vesti:
Izvor dela teksta, www.zrenjanin.rs